Duvardaki Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Duvardaki Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?
9 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 899 kez okundu.

Duvardaki kalem lekeleri, çocuklu ailelerde büyük bir sorundur. Özellikle çocukları çok küçük olan ailelerde duvarların kalemle ya da boya kalemleri ile çizilmesi büyük bir sorun haline gelebilmektedir. Ancak bazı yöntemler kullanılarak duvarların temizlenmesi mümkün olabilmektedir. Duvardaki çizik izleri, kalemin cinsine göre temizlenebilmektedir. Duvar temizleme yöntemlerine aşağıda yer verilmektedir.

Duvardaki Kalem Lekesini Çıkarma Yöntemleri Nelerdir?

1-)Diş Macunu

Diş macunu duvardaki tüm kalem lekelerinin çıkarılmasında kullanılabilmektedir. İzlerin bulunduğu bölgeye, beyaz olan diş macunundan bir miktar sürülür ve lekenin tamamen kapatması sağlanır. Bu şekilde 10 dakika bekletilen diş macunu, bu sürenin sonunda nemli bir bezle diş macunu duvardan silinir. Bu yöntem duvar boyasına zarar vermemektedir ve lekenin çıkarılmasında ciddi oranda etkilidir.

2-)Alkol

Diş macunu ile çıkmayacak kadar inatçı olan duvar lekesi ve kalem izlerinde, bu lekenin alkol ile temizlenmesi de olumlu sonuç verecektir. Alkollü bileşenler kalem izlerinin çıkarılmasını sağlayacaktır.

Bunun için alkol, bir pamuk yardımıyla lekelerin üzerine uygulanır ve bu şekilde izler tamamen yok edilebilir. Alkol, saf alkol olmalıdır, saf alkol çoğu zaman dezenfektan özelliğine sahiptir ve birçok tıbbi malzemenin de hijyenik hale getirilmesini sağlamaktadır. Bu sayede lekeler tamamen yol olacaktır.

3-)Diğer Yöntemler

  • Duvarlarda kalem nedeniyle oluşan lekelerin çıkarılabilmesi için saç spreyi de etkili bir malzemedir. Özellikle tükenmez kalem lekelerinin çıkarılabilmesi için kullanıma uygundur. Bir miktar saç spreyi tükenmez kalem lekelerinin üzerine uygulanır ve kuru bir bezle ardından ovalanır. Mürekkep lekeleri çok zor olmadan çıkacaktır.
  • Mürekkepli kalem ya da tükenmez kalemle oluşan duvar izlerinde magic silgi olarak bilinen duvar silgisinin de kullanıldığı bilinmektedir. Genel olarak ev ve tadilat malzemeleri satan yerlerde satışa sunulan bu silgi ile lekelerin silinmesi, etkili bir yöntem olmaktadır.
  • Oje çıkarmada kullanılan aseton, duvardaki kalem izlerinin temizlenmesinde de rahatlıkla kullanılabilmektedir. Bunun için bir pamuk üzerine bir miktar aseton dökülür ve duvardaki izler bu pamuk kullanılarak silinir. Özellikle mürekkep lekelerinin duvardan tek seferde, uğraştırmadan temizlenmesi için etkili bir seçenek olarak kullanılabilmektedir.
  • Eller için kullanılan dezenfektan ürünler de duvarlardaki kalem izlerinin çıkarılmasını sağlamaktadır. El dezenfektanı kuru bir bez üzerine bir miktar dökülür ve duvara uygulanır. Bu sayede tüm kalem izleri yok olacaktır.
  • Pastel boya ve mum boyaların temizlenmesi için duvardaki izlerin üzerine fön makinesi tutmak da boyanın yağında erime sağlayacağı için kolaylıkla silinmesini ve temizlenmesini sağlayacaktır.

Bahsi geçen yöntemler, hem test edilmiş hem de oldukça yararlı oldukları tespit edilmiş olan yöntemlerdir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git