Donmuş Et 5 Dakikada Nasıl Çözülür?

Donmuş Et 5 Dakikada Nasıl Çözülür?
25 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 781 kez okundu.

Derin dondurucuda saklanan ve tamamen donmuş olan etin çözülmesi en fazla on iki saat sürmektedir. Ancak bazı durumlarda etin acilen çözülmesi gerekir. Et çözüldükten sonra ise en kısa zamanda tüketmek gerekir aksi halde buzdan arınan ette bakteriler üremeye başlar ve bu da sağlık açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir. Etin hızlı çözülmesinde, et miktarı ve saklanma koşulları da oldukça önemlidir. Söz gelimi bir yemeklik etin çözülmesi elbette çok daha kısa sürecektir.

Et Çözdürme Yöntemleri Nelerdir?

  • Acilen yemek için kullanılması gerektiğinde etin çözülmesi için kullanılabilecek yöntemlerden bir tanesi, eti poşetten hiç çıkarmadan soğuk suyun içinde bir süre bekletmektir. Suyun arada sırada değiştirilmesi etin çözülmesini de hızlandıracaktır. Bu yöntem kullanılarak etin çözülmesi yaklaşık bir saat sürmektedir.
  • Bir başka yöntem olarak, mikrodalga fırında bir iki dakika etin ısıtılmasıdır. Bu yöntem her ne kadar pratik olsa da, kesinlikle sağlıklı bir yöntem değildir. Et üzerinde bakteri üremesine yol açar ve bu nedenle de kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Esasında en uygun buz çözdürme yöntemi, buzluktan veya derin dondurucudan çıkarılan etin buzdolabında bekletilerek çözdürülmesidir.

5 Dakikada Et Çözdürme

Etin zarar görmeden 5 dakika gibi bir sürede çözdürülmesi de mümkündür. Üstelik et, proteininden bir şey kaybetmez ve kullanılan bu yöntemle et üzerinde bakteri üreme olasılığı da en aza iner. Bu işlem için iki adet çelik tencere gerekmektedir. Teflon, emaye ya da granit tencereler ile bu yöntemde aynı başarının yakalanamayacağı da unutulmamalıdır.

İki tencereden biri, ters şekilde ocağa oturtulur ve etler tabanına yerleştirilir. Bu işlem sırasında etlerin poşette olmasına dikkat edilmelidir. Daha sonra ikinci tencere etin üzerine gelecek şekilde normal şekilde ilk tencerenin üstüne konur. Burada etler iki tencere tabanı arasında kalacak şekilde hazırlık yapılmalıdır. Daha sonra üstteki normal konumda bulunan tencerenin içine ılık su konur, sıcak su bakteri üremesine yol açacağı için önerilmez. Aynı zamanda çok sıcak su etlerin bir miktar pişmesine de neden olabilir. Daha sonra ocağın altı yakılır ve 5 dakika içinde etler kullanıma hazır hale gelir.

Bu yöntem kullanılırken etlerin çok fazla miktarda olması sürenin uzamasına neden olabilir. Bu nedenle tek pişirimlik et kullanılması tavsiye edilmektedir. Etlerin poşetsiz olarak tencerelerin arasına konması ise et suyunun ocağa akmasına yol açar, aynı zamanda kullanım açısından da hijyenik olmaz. Bu yüzden ağzı kilitli ve ısıya dayanıklı buzdolabı poşetleri kullanılması tavsiye edilir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git