Diz Arkasında Ağrı ve Gerilme

Diz Arkasında Ağrı ve Gerilme
13 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 2.435 kez okundu.

Vücuttaki en kompleks yapılardan biri olan dizin arka kısmında ağrı ve gerilme şikayetleri baş gösterebilmektedir. Diz arkasında ağrı ve gerilme kimi zaman hafif şekilde seyrederken kimi zamansa kişinin gündelik işlerini yapmasına engel dahi olabilmektedir. Diz bükememe,  yürüyememe, merdiven çıkamama, eğilememe gibi problemlere yol açabilmektedir.

Diz arkasında ağrı ve gerilmenin başta travma etkenleri olmak üzere pek çok sebebi olabilir. Travma etkenleri dışında kas incinmesi, diz bağlarının yırtılması, diz kemiğinin kırılması diz arkasındaki ağrının başlıca nedenleri arasındadır.

Diz Arkasında Ağrı ve Gerilme Nedenleri Nelerdir?

Kas, tendon, kemik yapılarından meydana gelen diz bölgesi, vücudumuzda yapısı gereği en kompleks organlardan biridir. Zaman zaman diz bölgesinin arkasında hissedilen ağrı ve gerilme şikayetleri baş gösterebilir. Bu ağrılar eğer şiddetli ve uzun süredir devam ediyorsa, altındaki nedenin bir an önce tespit edilmesi gerekir.

Yazımızın devamında diz arkasında ağrı ve gerilmenin başlıca nedenlerinden detaylıca bahsedilmektedir.

1-)Travma Etkenleri

Vücudun her bölümündeki ağrı ve gerilmenin sebebi travma etkenleri olduğu gibi dizin arkasındaki ağrının da en bariz sebeplerinden biri travma etkenleridir. Diz bölgesine alınabilecek sert darbe veya hasara bağlı olarak diz arkasında ağrı, gerilme şikayetleri baş gösterebilir. Eğer hafif bir darbe söz konusuysa kısa zamanda geçmesi beklenirken, çok şiddetli bir darbe ve yaralanma mevcutsa da mutlaka sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

2-)Diz Bağlarının Yırtılması

Diz bağları, eklemlere destek olan ve dizlerin daha güçlü hale gelmesini sağlayan yapılardır. Dolayısıyla bu bağların yırtılması ya da kopması durumunda diz eklemi zayıflayacağından, normalde kolaylıkla yapılabilen aktiviteler yapılamaz hale gelmiş olur.

Diz bağlarının yırtılmasının en bariz nedeni ise diz bölgesinin fazla miktarda zorlanmasıdır. Yapılan ağır bir fiziksel aktivite esnasında diz bağlarına ciddi kuvvet ve güç binmesi, bağların yırtılmasına yol açar. Özellikle aktif olarak sporla uğraşan kimselerde diz bağlarının zorlanmasına bağlı olarak bağ yırtılması şikayetine sık rastlanmaktadır.

Peki diz bağlarının yırtıldığı/koptuğu nasıl anlaşılır?

  • Diz bölgesinde şiddetli ağrı ve sızı,
  • Çömelirken, eğilirken zorlanma,
  • Yürürken veya koşarken(herhangi bir aktivite halindeyken) zorlanma, hareket kabiliyetlerinde kısıtlanma

gibi şikayetler diz bağlarının yırtıldığının göstergeleri arasındadır.

3-)Diz Kemiğinin Kırılması

Kemiğin bütünlüğünde meydana gelen bozulma, kırık olarak ifade edilir. Kol ve bacak kemiklerinde kırık problemlerine rastlanabildiği gibi diz kemiğinde de kırıklar meydana gelebilmektedir. Ciddi bir trafik kazasından veya dize alınan sert darbelerden dolayı diz kemiğinde kırık oluşabilir.

4-)Kas İncinmesi

Kasların fazla zorlanmasına bağlı olarak kas incinmesi/zedelenmesi şikayeti baş gösterebilir. Kas incinmesinin hafif seyirde olduğu durumlarda şikayetin kısa süre içinde geçmesi beklenirken, ciddi boyuttaki incinmeler tedavi gerektirebilmektedir. Dizin arka kısmındaki ağrı ve gerilmenin altında yatan neden kas incinmesi olabilir. Eğer çok şiddetli ağrılar duyuluyorsa ve gündelik yaşam bir şekilde etkileniyorsa, mutlaka sağlık kuruluşuna gidip gerekli tedavinin alınması gerekir.

Diz Arkasındaki Ağrı ve Gerilme Nasıl Geçer?

Dizin arkasında hissedilen ağrı ve gerilmenin tedavisi altında yatan nedenlere bağlı olarak farklılık gösterse de, uygulanabilecek belirli ilk yardım uygulamaları mevcuttur. Aşağıdaki basit yöntemleri uyguladıktan sonra ağrı ve gerilme hissi hala devam ediyorsa, konuyla ilgili mutlaka uzman hekime başvurulması gerektiği unutulmamalıdır.

  • İstirahat Etmek: Dizin arkasındaki ağrıyı dindirmenin en etkili yolu, ilgili bölgenin dinlendirilmesi ve istirahat edilmesidir. Dizinizin altına ufak bir yastık, minder koyarak dizinizi dinlendirmek ve ağrıyan bölgeyi hareket ettirmemek iyi gelecektir.
  • Buz Koyma: Şayet dizin arka bölgesinde yaralanma mevcutsa, dizin ağrıyan kısmına buz uygulaması yapabilirsiniz. Havluya sardığınız buzu gün içinde 3-4 kere ağrıyan bölgede bekleterek ağrıyı dindirmeniz mümkündür.
  • Ağrıyan Bölgeyi Sarın: Elastik yapıdaki bir bandajı kullanarak ağrıyan diz arkası bölgesini sarabilirsiniz. Sarma işlemi esnasında bandajın çok sıkı olmamasına ve kan dolaşımını olumsuz etkilememesine dikkat ediniz.
  • Dizinizi Yukarıya Kaldırın: İstirahat halindeyken dizinizin kalp seviyenizden daha yukarıda olması için ağrıyan diz bölgenizi yukarıya kaldırın. Bunun için bacağınızın altına destek veya yastık koyabilirsiniz.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git