Dil Üzerindeki Yeşil Renklenme

Dil Üzerindeki Yeşil Renklenme
23 Mart 2018 tarihinde eklendi, 2.858 kez okundu.

Dilde ortaya çıkan renk faklılıkları, sağlık durumuna ilişkin bir tür işaret olarak değerlendirilebilir. Dil üzerinde çeşitli sebeplere bağlı olarak sarı, yeşil, kahverengi ya da beyaz tonlarda renk değişimleri söz konusu olabilmektedir.

Dil Üzerinde Renklenme Nedenleri Nelerdir?

Dil, üzeri mukoza ile kaplı bir organdır ve bu mukoza yapısı, kendini sürekli olarak yenileyen bir yapıya sahiptir. Dil üzerindeki renk değişimleri ise bu mukoza yapısı ile ilgili olarak meydana gelmektedir. Kişinin sürekli sıvı tüketmesi, besinleri çiğnemeden yutması gibi nedenlere bağlı olarak, dilde yer alan mikroorganizmalar dilden ayrılamaz ve birikir. Bu da dil üst yüzeyinde bir tür tabaka halini alır. Bu durumda dilde renklenme ortaya çıkabilir.

Dilde Yeşil Renklenme

  • Dilde yeşil renk oluşumu genellikle bademcikler ve boğazda bakterilerin ya da enfeksiyonların meydana gelmesi nedeniyle oluşmaktadır. Kişinin hastalığının seviyesine göre yeşillik yoğunlaşabilmektedir.
  • Çok fazla miktarda tüketilen alkol ya da sigaranın bir etkisi olarak dil yeşil bir renk alabilir. Bu durum dilin flora yapısı ile ilişkilidir. Alkole devam edilmesi halinde söz konusu florada tahriş miktarı gittikçe artar ve dildeki renk değişimi kalıcı bir hal alabilir. Bununla birlikte tat alma duyusunda da azalma ya da tamamen kaybolma sorunu ortaya çıkabilir.
  • Tüketilen besinlerde doğal olarak bulunan yeşil renk ya da bazı ilaçlarda yer alan boya türündeki maddelerin alınması nedeniyle dilde yeşillenme söz konusu olabilmektedir. Özellikle antibiyotik türü ilaçlarda kullanım sonrası yeşil dil sorunu gündeme gelebilmektedir. Kronik hastalıklar için sürekli olarak kullanılan bazı ilaçlar nedeniyle dilde kalıcı bir yeşillik de ortaya çıkabilmektedir.
    Dilde yeşil renk ile birlikte, ağızda kötü bir koku oluşumu da söz konusu olabilir. Bunun önlenebilmesi için ağız içi, diş ve dil temizliğinin düzenli olarak yapılması ve bu konuda ihmalkar davranılmaması büyük önem taşımaktadır.

Dildeki Yeşil Renk Nasıl Geçer?

İşe dil temizliği ile başlanabilir. Yemek sonrası ağız gargarası ile ağız içi hijyen sağlanabilir. Gargaranın düzenli olarak kullanılması, aynı zamanda rahatsız edici ağız kokusu sorununu da ortadan kaldıracaktır. Diş fırçalama esnasında, dilin de fırça kullanılarak temizlenmesi işe yarayacaktır. Ancak bu esnada kişide kusma refleksi gelişebilmektedir. Diş macununun da etkisiyle istemsizce öğürme durumu da ortaya çıkabilir. Bu yüzden dil temizlemek için satışa sunulan özel temizleme aparatları da kullanılabilir.

Dildeki yeşil renk, alternatif tıp yöntemleriyle de ortadan kaldırılabilmektedir. Ancak bu işlemler esnasında rastgele davranılmamalı, bitkisel ürün kullanımında muhakkak doktor görüşü alınmalıdır. Bitkisel ürünler arasında probiyotik türü ürünlerin, zerdeçal ya da tuz gibi baharatların kullanımı, yeşil rengin en aza indirilmesini sağlayacaktır. Bu aşamada sigara ve alkol tüketiminden de mutlaka uzak durulmalıdır. Uzun müddet devam eden dil değişimi, ciddi bir rahatsızlığın da belirtisi olabilir. Bu nedenle doktora gidilmeli ve mutlaka gerekirse tedaviye başlanmalıdır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git