Derisi Soyulan Ayakkabı Nasıl Tamir Edilir?

Derisi Soyulan Ayakkabı Nasıl Tamir Edilir?
9 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 4.439 kez okundu.

Ayakkabılar, günlük yaşantımızda her an bizim ile birlikte olan, ayak sağlığı açısından önemli bir yere sahip bir eşyalarımızdır. Özellikle çok sevdiğimiz, çok fazla rahat ettiğimiz zaman sürekli olarak giydiğimiz ayakkabılar ile sonrasında yıpranma sorunu ile karşı karşıya kalabiliyoruz. Ayakkabımızın derisi soyulabiliyor, tabanı açılabiliyor, yıkama konusunda hatalar yapıp temiz olmasını beklerken daha çok yıpratabiliyoruz. Eğer sürekli kullandığımız ve gün içinde rahat hareket etmemizi sağlayan bu eşyamıza gerekli ve dikkatli bakımı sağlayamazsak, yıpranma süreci daha da hızlanabiliyor.

Günümüzde özellikle iş hayatında tercih edilme sebebi olan deri ayakkabılar, fiyat olarak biraz daha pahalı olmasından dolayı bakımı daha alternatifli olan bir ayakkabı çeşididir.

Deri Ayakkabı Bakımı

Tüm doğal ürünler gibi deri de yaşlanır. Rutubet, soğuk, kuru hava, güneş gibi doğal etkenlerle görüntüsü bozulur, ayakkabının uzun süre korunması için bakım uygulanması şarttır. Derinin türü ve biçimi nedeniyle, tek bir bakım ürünü mevcut değildir. Derinin türü ve amacına göre değişik bakım ürünleri geliştirilmiştir. Aşağıda deri ayakkabı bakımı ile ilgili olarak, uygulayabileceğiniz birkaç madde sıralamak gerekirse;

  • Ayakkabınızı yeni aldıysanız, ilk kullanımdan önce üzerine bir tabaka oluşturması açısından koruyucu sprey sıkabilirsiniz. Burada ki önemli detay, ayakkabınız kesinlikle nemli olmamalıdır. Eğer nemli ise önce gazete kağıdına sarılıp nemi alınmalı ya da oda ısısında kurutulmalıdır.
  • Deri ayakkabı yıkanmaz. O yüzden kirleri her zaman fırça ya da çok ıslak olmayan bir bezle alınmalıdır.
  • Renk değişimi olasılığına karşı, sürekli olarak boyası yapılmalı ve eğer varsa deri ayakkabılar için olan özel bakım ürünleri kullanmalısınız.
  • Deri ayakkabılar nefes alma özelliğine sahip oldukları için, kir ve toza maruz kalmak deriyi tıkayabilir. Böyle durumlarda özel temizlik ürünleri kullanmakta yarar vardır.

Derisi Soyulan Ayakkabı Nasıl Tamir Edilir?

Öncelikle bilmeniz gerekir ki, deri ayakkabınızın derisi soyulmuşsa muhtemelen sunni deridir. Yani gerçek deri değildir. Sunni deriler, gerçek derilere kıyasla daha kısa bir süre içerisinde yıpranır ve soyulur.

Gerçek deri ayakkabılar için, çoğu zaman tamirciye gitmesi daha mantıklı bir çözüm olacaktır. Yapılabilecekleri kısaca anlatmak gerekirse;

  • Eğer derinin soyulduğu yer göze batmayacak şekilde küçük bir alan ise boya ve cila ile kapatabilirsiniz.
  • Deriniz geniş bir alanda soyulmuş ise, bunun için direkt olarak ayakkabı tabircisine götürmeniz gerekir. Böyle durumlarda ayakkabı tamircileri, ayakkabının üzerine ekstra bir deri eklemek zorunda kalabiliyorlar.
  • Deri ayakkabıları temiz tutmak oldukça önemli olduğundan, zaman zaman ıslak bir bezle silmekte yarar vardır. Fakat alkol içeren kimyasallar kesinlikle kullanmamak gerekir.
  • Ayakkabınıza haftada bir kez olmak üzere renksiz krem sürebilirsiniz. Örneğin; badem yağı, vazelin gibi. Bu olası çiziklerinizi de engelleyecektir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git