Demir Hapını Nasıl İçmeliyim?

Demir Hapını Nasıl İçmeliyim?
27 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 883 kez okundu.

Demir hapı, demir eksikliği bulunan kişilere doktor tarafından verilen bir takviye gibi düşünülebilir. Düzenli kullanım sonucunda kan değerleri normale döner ve vücuttaki demir eksikliği giderilir. Demir eksikliği yaşam kalitesini düşüren bir faktör olduğu gibi aynı zamanda sağlık açısından da çeşitli sorunların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Demir eksikliği sonucunda;

  • Sürekli bir halsizlik ve yorgunluk,
  • İştah kaybı ve kilo kaybetme,
  • Nefes darlığı ve kalp çarpıntısı,
  • Çok çabuk yorulma,
  • Saç tellerinde yıpranma ve kolay kırılma gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Bu belirtiler söz konusu ise detaylı bir kan tahlili yaptırmak gerekir.

Demir Hapının Kullanımı

Demir ilacı, ya da kan hapı, iştah açıcı özelliğe sahiptir. Aşırı kilo aldırmaz fakat iştahı düzenlediği için bir süre çok fazla iştah görülebilir. Bu durumda kişinin çok fazla kilo almamak için demir ilacının içilme saatlerine azami dikkat göstermesi ve saatlere mutlaka uyması gerekmektedir. Özellikle kilo kontrolünün sağlanabilmesi açısından, ilacın uyku öncesinde alınması tavsiye edilmektedir. İlacın mutlaka doktor kontrolünde alınması gerekmektedir. İlaçla ilgili detaylı bilgi doktordan alınabilir.

Demir İlacı Kullanırken

  • Demir eksikliği nedeniyle ortaya çıkan anemi hastalığında uzman hekimler tarafından takviye demir ilacı verilir ve hastadan bu ilacın düzenli kullanılması istenir. İlacın verilmesinden önce kan değerleri doktor tarafından incelenir ve kandaki hemoglobin düşüklüğü miktarına bakılır. Aynı zamanda yine kanda bulunan ferritin düzeyinde düşüklük söz konusu ise demir ilacı kullanımına gerek duyulur.
  • Demir ilacının aç karnına alınması, emilimini kolaylaştıracaktır. Bazı demir ilaçları hap şeklinde iken, bazıları şurup gibi sıvı kıvamdadır. Demir ilacının kullanımı esnasında hastada koyu renk dışkılama, kusma ve mide bulantısı gibi semptomlar ortaya çıkabilir. Bu durumun ortaya çıkmaması için başlangıçta ilaç daha düşük dozlarda alınabilir.
  • Mide asisini düzenleyen ilaç kullanan hastaların demir ilacı kullanması gerekebilir. Bu durumda demir ilacı mide haplarının saatinden dört saat önce alınmalıdır. İlacın düzenli kullanımı ile birlikte yaklaşık 2 – 3 hafta içinde kandaki hemoglobin değerlerinde artış meydana gelir.
  • Demir ilacı kullanmasına rağmen kan değerleri normale dönmeyen hastalarda, daha başka bir rahatsızlık söz konusu olabilir. Böbrek yetmezliği ve kronik anemi gibi hastalıklar için farklı bir tedavi uygulanması gerekmektedir. Bununla birlikte tahlil sonucunda ortaya çıkan durumdan çok daha fazla demire, hasta tarafından ihtiyaç duyuluyor da olabilir.
  • Demir ilacı, kişi tarafından rastgele kullanıma uygun bir ilaç türü değildir. Vücutta demirin çok fazla birikmesi sonucunda kalpte, karaciğerde ve kemik iliğinde demir birikimi ortaya çıkabilir. Bu da kalp yetmezliği ya da siroz türündeki hastalıkların ortaya çıkmasına yol açabilir.

UYARI: Her ilaçta geçerli olduğu gibi demir ilacının da kesinlikle doktor tavsiyesi üzerine kullanılması gerekmektedir. Aksi takdirde kesinlikle bilinçsizce kullanılmamalıdır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git