Çiğ Pirinç Yiyorum

Çiğ Pirinç Yiyorum
9 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 1.305 kez okundu.

Bazı kişiler, bazı besin maddelerini sebepsiz yere yemektedir. Özellikle bedensel olarak bazı vitamin ve mineral eksikliklerinden dolayı bu durum ortaya çıkmaktadır. Bu şekilde tüketilen besin ya da maddeler arasında toprak, alçı, kum, sigara külü, çiğ baklagiller de çiğ pirinç sayılabilir.

Çiğ Pirinç Yeme Nedenleri Nelerdir?

Çiğ pirinç, bazı diyetlerde kilo vermek amacıyla kullanılmaktadır. Ancak bunun yanı sıra bazı kişilerde çiğ pirinç yeme alışkanlığı bir içgüdü ya da tepki olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu durumun temel nedenlerinden bir tanesi pika sendromudur. Belli bir zararı tespit edilmemiş olsa da çiğ pirinç yeme sebebi tehlikeli bir durumun habercisi olabilir. Bu nedenle sebebi mutlaka tespit edilmelidir.

Çiğ pirinç tüketimi, kansızlık nedeniyle de meydana gelebilmektedir. Bu durum da pika sendromu ile bağlantılı olsa da, tanı konması için yeterli bir bilgi değildir.

Pika Sendromu Nedir?

  • Pika sendromu olarak tıp literatüründe kendine yer bulan bu sendrom, uzun bir süre boyunca dış gıda maddelerinin tüketilmesi şeklinde tanımlanabilir. Daha çok çocukluk dönemindeki kişilerde ortaya çıksa da, nadir şekilde yetişkin bireylerde de ortaya çıkabilmektedir.
  • Sendromun temel nedeni henüz çözüme kavuşturulmuş değildir. Ancak iki nedene dayandığı tahmin edilmektedir:
  • Psikolojik ve sosyal gelişim bozuklukları,
  • Vitamin ve minerallerde yetersizlik (kansızlık ve demir eksikliği).

Çiğ Pirinç Yeme Tedavisi

  • Çiğ pirinç yeme dürtüsüne neden olan faktörlerin tam olarak anlaşılabilmesi için kişinin çeşitli detaylı tahlillerin yapılması ve aynı zamanda bazı psikolojik testlerin de yapılması gerekmektedir. Pika sendromu çocuklarda ortaya çıktığında genel olarak oluşma sebepleri arasında ilgisizlik, depresyon ya da istismar gibi olumsuz durumlar olabilmektedir.
  • Yetişkinlerde bu durumun ortaya çıkmasının nedeni ise genel olarak çocuklukta yaşanmış olan birtakım travmatik olay ya da anılardır. Eğer kişide fiziksel olarak şüpheli bir durum ortaya çıkmamış ise, durumun psikolojik olduğu düşünülmektedir.
  • Tahlil sonuçlarında vitamin ve mineral eksikliği ya da demir eksikliğine bağlı kansızlık da çıkabilir. Bu durumda kişinin kan hücrelerini güçlendirecek ve vücuttaki demir eksikliğini azaltacak besinlere yönelmesi önemlidir. Demir eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan kansızlık durumunda kişi fiziksel olarak kendisini halsiz ve yorgun hissederi aynı zamanda saçlar ve tırnaklarda kırılma, soyulma ve dökülme gibi olumsuz durumlar ortaya çıkabilir. Tedavi edilmemesi halinde çok ciddi sorunlara yol açabilen kansızlık için mutlaka önlem alınması gerekmektedir.
  • Demir eksikliği çok ciddi bir boyutta ise kişinin tıbbi olarak tedavi edilmesi ve düzenli bir biçimde ilaç kullanması gerekir. Ayrıca kansızlık teşhisi konmuş olan hastaya doktor tarafından verilen beslenme listesine mutlaka riayet edilmesi gerekmektedir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git