Çift Taraflı Bant Nasıl Çıkar?

Çift Taraflı Bant Nasıl Çıkar?
24 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 2.738 kez okundu.

Çift taraflı bant, oldukça kullanışlı bir ürün olup evde, ofiste, okulda kullanıma uygun bir malzemedir. Birçok malzemeyi özellikle duvara çivi çakmadan sabitlemek için son derece kullanışlı olan çift taraflı bant, güçlü bir yapıştırıcı özelliğe de sahiptir. Genel olarak iyi yapıştırıldığında, çok ağır olmamak koşuluyla cisimler yapıştırıldıkları yerden düşmez ve uzun vadeli bir kullanım sağlanır.

Aynı zamanda şeffaf bir yapıya sahip olması sayesinde, cisim söküldüğünde de bant bulunduğu yerde görünmez ve estetik açıdan da bir sorun teşkil etmez. Çift taraflı bantlar farklı özelliklere sahip olsalar da, genel olarak hepsinde yapışkanlık özelliği oldukça fazladır ve bu nedenle de bir yüzeyden sökülmek istendiğinde genellikle o yüzeyde yapışkan izi kalabilir.

Çift Taraflı Bant Temizleme Yöntemleri

  • En kolay ve oldukça da pratik bir yöntem olan sıcak su kullanarak çıkarma, herhangi bir maliyet gerektirmeden çift taraflı bandın yüzeyde kalan izinin kolayca temizlenmesini sağlar. Bunun için yapışkan izi bulunan bölgeye birkaç damla sıcak su damlatılır. Eğer yapışkan izi duvar gibi dikey bir yüzeyde ise temiz bir bez üzerine sıcak su dökülür, daha sonra bant izi bastırarak silinir. Eğer yapışkan miktarı çok fazla ise daha fazla sıcak su ile denenebilir, birkaç defa silme işlemi sonrasında bant izi kolayca yüzeyden temizlenebilir.
  • Çift taraflı bant da diğer yapışkan malzemeler gibi sıcağa karşı bir hassasiyete sahiptir. Bu nedenle yüzeyin önce ısıtılması, bant izinden kurtulmayı büyük oranda kolaylaştıracaktır. Saç kurutma makinesi bu işlem için oldukça uygun bir ısıtıcıdır. Bant izinin bulunduğu yüzeyin sıcaktan etkilenmeyecek bir yapıya sahip olması gerektiği de kesinlikle unutulmamalıdır. Saç kurutma makinesi bölgedeki bant izi üzerine bir süre tutulduğunda, buradaki bant izi yumuşayacak ve yapışkan bir miktar eriyecektir. Eriyen bu bant izi, bir bez yardımıyla silinir.
  • Isıtma işlemi ütü ile de yapılabilmektedir. Bunun için bant izi bulunan bölgeye bir bez serilir, üzerine sıcak ütüyle bastırılır. Bu sayede bant eriyecek ve beze yapışacaktır.

Kimyasal Yöntemler

Tiner de yapışkan bant izlerini çıkarmak için kullanılan yöntemler arasında yer almaktadır. Ancak kullanılacak olan tiner, mutlaka selülozik tiner olmalıdır. Bant tiner ile temas ettiğinde çözülür ve kolaylıkla temizlenebilir.

Burada bu işlem esnasında dikkat edilmesi gereken husus, yapışkan bandın bulunduğu zemindir. Eğer duvarda bir bant izi mevcut ise tiner nedeniyle duvarın boyası da çıkabilir. Bu nedenle mutlaka önce deneme yapılması gerekir. Aynı zamanda tiner ile temas eden duvar, çok sert biçimde silinmemelidir. Çok sert bir silme işlemi sonucunda boya kalkabilir ve bu da bant izinden daha kötü bir görüntüye neden olabilir. Bant izi çıkarmak için kullanılabilecek bir başka yöntem de asetondur. Asetonun saflık düzeyinin yüksek olması, izlerin çıkarılmasını da kolaylaştıracaktır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git