Çelik Kapı Nasıl Temizlenir?

Çelik Kapı Nasıl Temizlenir?
12 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 951 kez okundu.

Barınmak, insanın en temel ihtiyaçlarından biridir. İnsanoğlu ve dünya geliştikçe, insanın sahip olduğu varlıklar da artmıştır. Ev, günümüz insanının demirbaş olarak gördüğü varlıklarından biridir. Bir şeylere sahip olmak kadar, onları koruyabilmek de önemlidir.

Eşyalarımıza sahip olduğumuz varlıklara her an göz kulak olamayacağımız için onları sigorta şirketleri yoluyla ya da başka seçeneklerle güvence altına almak isteriz. Maddi anlamda çoğu kimsenin en değerli varlığı olabilen evini de koruması bir hayli önemlidir. Evimizi nasıl koruruz peki? Alarm sistemi taktırabiliriz, kameralarla gün içinde ara sıra kontrol edebiliriz, hırsızlıklara karşı daha kaliteli ve sağlam bir dış cephe yapabiliriz, camlarımızda dikkatli tercihlerde bulunabiliriz ve en önemlisi de kapımızı en sağlamından alabiliriz.

Neden Çelik Kapı Tercih Edilmeli?

Çelik kapı, diğer kapı türlerine göre sağlamlığı daha fazla olan bir kapı türüdür. Örneğin, tahta kapıların güvenlik sağlayamayacağı tartışmasız bir doğrudur. Çelik kapılar ise fiziken oldukça sağlamlardır ve modern kilit teknolojilerine sahiplerdir. Ayrıca çelik kapılarda dekor skalası oldukça geniştir, şık görünümlü birçok çelik kapı seçeneği bulunmaktadır. Hatta başlarda sadece lüks ve dekoratif bir görünüm için tercih edilen çelik kapılar, günümüzde birer ihtiyaç haline gelmiştir.

Kaliteli bir çelik kapı, dışarıdan zorlansa dahi açılması çok zordur. Çelik kapılarda çoklu kilit sistemleri bulunur. Dolayısıyla dışardan kapıyı zorlayacak kişinin her bir kilidi özel bir çaba ve sabırla açmayı denemesi gerekir. Denese dahi sonuca ulaşma ihtimali oldukça düşüktür.

Çelik kapılar, hırsız savar olmalarının yanı sıra dışarıdaki toz, kir ve gürültünün dışarda kalmasını sağlarlar. Yalıtımları iyidir. Fakat yine de gün içinde apartmanınızın açık olan kapısından giren tozlar, rüzgar sebebiyle her yere uçuşacaktır ve kapınız kirlenebilir olacaktır. Bunun çözümüne gelelim.

Çelik Kapı Nasıl Temizlenir?

Çelik kapıların temizliği diğer tür kapılar gibi her gün için bir uğraş gerektirmese de, içerdiği farklı yapı malzemeleri sebebiyle özel bir temizliğe ihtiyaç duyar. Çelik kapıların yapısı genel olarak şu şekildedir: Kenar kısımları saç kaplamadır, orta kısmı ahşaptır.

  • Çelik kapınızı nemli bir bezle silmeniz yeterli olacaktır. Ancak sildikten sonra her yerini kurulamanız, tozun üzerine yapışmaması açısından iyi olacaktır.
  • Çelik kapılardaki ahşap bölümler temizleneceği zaman, ahşap yüzey temizleyiciler tercih edilebilir. Bu ürünler, kapının kaplamasına da zarar vermeyecektir. Ancak kapının ahşap kısımları ahşap yüzey temizleyici ile silindikten sonra kesinlikle o bölge kuru bir bezle kurulanmalıdır. Kapı nemli kalırsa tozu çekebilir veya ahşap bölgelerde kabarma olabilir.
  • Çelik kapıların kirişle arasında kalan lastiğin temizliği de önem taşır. Bu kısım soğuğu yalıtır ve kapının kapanabilmesi için gereklidir. Bu sebeple zaman zaman bu lastiğin zarar görüp görmediği kontrol edilmelidir. Eğer lastik kapıdan ayrılmışsa ya da kopmuşsa, konu ile alakalı yetkili biri ile görüşmeniz gerekir.
  • Çelik kapınız açılıp kapandığında bir gıcırtı duyuyorsanız, kapının menteşelerinin yağlanması gerektiği anlamına gelir.
  • Çelik kapınızın ömrü, dış cilasının 2-3 yılda bir yenilenmesiyle uzayabilir.
  • Çelik kapınızda çizikler varsa, onlara müdahale etmeden önce çiziğin hangi yapı kısmında olduğuna dikkat etmeniz gerekir. Çizikler ahşap yüzeyde ise çizik giderici kalemler kullanabilirsiniz. Fakat metal yüzeydeler ise, selülozik boya ile o bölgeyi rötuşlamanız gerekir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git