Bulgur Pilavının Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Bulgur Pilavının Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
22 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 2.326 kez okundu.

Bulgur, buğdaydan elde edilen ve mutfaklarda çok sık olarak kullanılan kuru baklagillerden bir tanesidir. İç Anadolu bölgesinde üretilen bulgur, A ve B vitaminleri bakımından oldukça zengindir. Buna ek olarak hem proteinler hem de mineraller bakımından da son derece zengin olan bulgur, pilav yapımında oldukça sık olarak kullanılmaktadır.

Bulgur pilavı yöreden yöreye değişiklik gösterse de, bu şekilde saklanması oldukça zordur. Yine de bir süre muhafaza edilebilmesi için bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir. Bu noktalara dikkat edilmemesi halinde bulgur pilavı çok kısa bir süre içinde bozulacaktır. Bozulmuş durumdaki bulgur pilavı ise çeşitli yöntemlerle anlaşılabilmektedir.

Bozuk Pilav Nasıl Anlaşılır?

1-)Kokudan Anlama

Bulgur pilavında meydana gelen bozulmalar ilk olarak kokusunda kendini ele vermektedir. Bulgur pilavı koklanarak bozulup bozulmadığı anlaşılabilecek bir besindir. Bozulmuş durumdaki bulgur pilavının kokusu daha çok ekşimsi ve ağırlaşmış bir kokudur.

2-)Görünümünden Anlama

Bulgur pilavının bozulmuş olduğu, görüntüsüne bakılarak da anlaşılabilmektedir. Tencere içindeki pilavın üzerinde mikroorganizmalar oluşmaya başlar ve beyaz beyaz bir tül gibi böceklenme ve küflenmeler söz konusu olur. Pilavın üzerinde beyaz pamukçuk oluşumları oluşmaya başlamış ise pilavın kesinlikle tüketilmemesi gerekmektedir.

3-)Tadından Anlama

Pilav bozulduktan sonraki aşamada, tadında da değişiklikler fark edilmeye başlanır. Eğer pilavın yüzeyinde ya da kokusunda bozulma belirtisi yoksa tadına bakılarak da kontrol sağlanabilmektedir. Tadında bir değişiklik olmayan pilav rahatlıkla tüketilebilir. Yine de üçüncü günden itibaren tadında bozulma olmasa da pilavın tüketiminden kaçınılması tavsiye edilmektedir.

Bulgur Pilavı Kaç Günde Bozulur?

Bulgur pilavının saklanması, pirinç pilavından çok daha önemlidir çünkü bulgur pilavının bozulma hızı çok daha fazladır.

  • Pişirilen bulgur pilavının oda sıcaklığında bırakılması, ekşimeye yol açacaktır. Yaz mevsiminde, maksimum iki gün içinde tüketilmesi önerilmektedir.
  • Bulgur pilavı bu iki günlük süreç boyunca mutlaka buzdolabında muhafaza edilmelidir.
  • Bulgur pilavı bozulmaya başladığında, muhafaza edildiği dolabın içinde kötü bir koku yaymaya başlar. Bu koku daha çok ekşimsi ve rahatsız edici bir kokudur.
  • Bulgur pilavı buzdolabına mutlaka kapaklı bir kapta ya da doğrudan tencere ile konmalıdır. Ağzının açık kalması halinde koku çok daha rahatsız edici bir hale gelebilir.
  • Bulgur pilavının iki günün sonunda halen tüketilmemiş olması nedeniyle koku ve tatta değişiklikler meydana gelecektir. Bu durumda artık pilavın tüketilmemesi gerektiği bilinmelidir.
  • Bozulmuş olan pilav, tüketilirse gıda zehirlenmesine ve ciddi bir sağlık problemine yol açabilir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git