Boğazda Gerilme Hissi

Boğazda Gerilme Hissi
3 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 2.677 kez okundu.

Boğazda gerilme, genel olarak yutkunma sorunu ile birlikte ortaya çıkan bir durumdur. Başka bir deyişle, yutkunmadaki zorluk, boğazdaki gerilmeyi tetiklemektedir. Bu nedenle öncelikle yutkunmada zorluk çıkaran durumların tespitinin yapılması önemlidir.

Boğazda gerilme hissi, kişinin panik yapmasına veya endişelenmesine neden olabilir. Özellikle nefes alamama gibi belirtilere sahip olan panik atak ve türevleri rahatsızlıklar söz konusu olan kişilerin, bu konuda daha hassas davranmaları tavsiye edilmektedir.

Yutkunma Zorluğu Neden Olur?

  • Ateşli hastalıklar ve enfeksiyonların ortaya çıkması sonucunda boğazda da şişme, iltihaplanma ortaya çıkabilir ve bu durum da yutkunma güçlüğünü ortaya çıkarabilir. Bademciklerin şişerek yutak borusunu kapatması sonucunda boğazda gerilme hissi açığa çıkabilir.
  • Balık kılçığı, tavuk kemiği gibi maddelerin boğaza takılması sonucunda da gerilme hissi açığa çıkabilir. Bu gibi maddelerin yutulmaması için çok dikkatli hareket edilmelidir. Aksi halde kemik ya da kılçıklar, boğazda tahrişlere yol açabilir.
  • Kişinin psikolojik olarak rahat bir ortamda ya da konumda olmaması, aşırı stresli ruh hali boğazda gerilme ve yutkunma sorununa yol açabilmektedir. Aşırı heyecan ve aşırı gerginlik durumlarında da aynı semptomlar görülebilmektedir.
  • Tiroid bezlerinden kaynaklanan sorunlarda, lenf bezlerinin belli durumlarda şişmesi halinde, boğaz kapanabilir ya da yutkunmada zorlaşma ortaya çıkabilir.
  • Mide rahatsızlıklarından bir tanesi olan reflü, kişinin yutak borusu içinde yara oluşumuna yol açabilmektedir. Bu yaralar, kimi zaman boğaza kadar ulaşabilir ve bu da yine boğazda gerilme hissine neden olabilir.
  • Bu sebeplere ek olarak; diyaframda meydana gelen sorunlar, guatr rahatsızlığı, yoğun şekilde sigara kullanımı ve mide sorunlarının meydana gelmesi gibi nedenlerle de yutma sorunu ve dolayısıyla da boğazda gerilme meydana gelebilmektedir.

Boğazda Gerilme Tedavisi

İlk olarak; boğazda gerilme hissi çok sık bir biçimde ortaya çıkıyor ve günlük hayatı olumsuz yönde etkiliyor ise, kişinin muhakkak en kısa zamanda doktora gitmesi ve muayene olması gerekir. Bunun yanı sıra sigara kullanımı bırakılmalı veya en azından en aza indirilmelidir. Ayrıca beslenme düzeni oturtulmalı, sağlıksız gıdalardan, paket gıdalardan, baharatlı, aşırı yağlı ya da çok acı gıdalardan uzak durulmalıdır.

Geceleri yemek yeme alışkanlığı varsa; bundan kaçınılmalı, asitli içecekler tüketilmemeli, stres faktörleri de yaşamdan uzaklaştırılmalıdır. Dişlerin her gün en az iki defa fırçalanması ve ağız temizliğinin yapılması da yutkunma ve boğazda gerilme sorunlarının tedavisi için oldukça önemlidir. Bunlara ek olarak, kişinin mutlaka gün içinde minimum 2 litre su içmesi önerilmektedir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git