Baldırda Ağrı ve Kasılma

Baldırda Ağrı ve Kasılma
13 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 2.192 kez okundu.

Bacağın diz ile ayak bileği arasında kalan kısmına baldır adı verilir. Baldırda çeşitli sebeplerden ötürü zaman zaman ağrı ve kasılma şikayetleri görülebilmektedir. Baldırda ağrı ve kasılmanın en bilindik sebeplerinin başında travma etkenleri(darbe almak vs.) gelmektedir. Baldır bölgesine doğru alınabilecek sert darbe veya hasara bağlı olarak ağrı problemi baş gösterebilmektedir. Ancak ağrı ve kasılma hissinin tek nedeni travma etkeni değildir. Bunun dışında pek çok sebep olan etken olabilmektedir.

Baldırda ağrı ve kasılma genellikle geçici ve kısa süreli olarak gözlense de, altında yatan nedene bağlı olarak uzun süreli de görülebilmektedir.

Yazımızın devamında baldır ağrısı ve kasılması probleminin başlıca nedenlerinden ve bu nedenlere yönelik tedavi yöntemlerinden detaylıca bahsedilmektedir.

Baldırda Ağrı ve Kasılma Neden Olur?

1-)Travma Etkenleri

Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi baldır bölgesine doğru alınan sert hasarlara bağlı olarak baldırda ağrı ve kasılma sorunu baş gösterebilmektedir. Hissedilen ağrının ne denli olduğu baldır bölgesine doğru alınan darbenin şiddetiyle doğru orantılıdır. Eğer çok ciddi bir hasar veya yaralanma mevcutsa, ilk yardım ve gerekli tıbbi tedavi yöntemi için uzman hekime başvurulmalıdır.

2-)Sinir Sıkışması

Vücutta duyu iletiminden sorumlu olan sinirlerde meydana gelebilecek sıkışmaya bağlı olarak ağrı ve kasılma hissi baş gösterebilir. Bu duruma vücudun herhangi bir yerinde rastlanabileceği gibi bacak veya baldır kısmında da rastlanabilir. Baldırda sinir sıkışması olması durumunda bu bölgede ağrı ve kasılma problemleri baş gösterebilir.

3-)Baldıra Çok Fazla Yük Binmesi

Bacaklar tüm gün neredeyse vücudumuzun tüm ağırlığını üstlenen organlarımızdır. Bacaklara fazla miktarda yük binmesi demek; bacak ve baldırda ağrı, kasılma sorunlarına davetiye çıkartması demektir. Özellikle uzun süre ağır eşyalar taşıyan kimselerde ve aşırı kilo problemi olanlarda baldır bölgesine fazla yük binmesinden dolayı ağrı ve kasılma kaçınılmaz olabilmektedir.

4-)Tümör Oluşumları

İyi huylu ya da kötü huylu tümör oluşumlarına vücudun herhangi bir bölgesinde rastlanabilir. Bacak kısmında da baş gösterebilen bu oluşumlar kendisini ağrı ve kasılma şikayetleriyle belli eder. Tümör sebebinden dolayı kişi; bacaklarını hareket ettirmek konusunda zorlanabilir ve hareket kabiliyeti kısıtlanabilir. Eğer şiddetli derece ağrı ve kasılma söz konusuysa ve bir süredir bu ağrılar devam ediyorsa, gerekli tetkik ve teşhis için derhal uzman hekime başvurulmalıdır.

5-)Kan Pıhtılaşması

Baldır ağrısı ve kasılmasının bir diğer nedeni de baldır bölgesindeki kan pıhtılaşma problemidir. Kan pıhtılaşma sebebinin ihmal edilmesi, dolaşım yolunu ve akciğerleri olumsuz yönde etkileyerek felç ve kalp krizi gibi hayati sonuçlar doğurabileceğinden mutlaka uzman doktora konuyla ilgili danışılmalıdır.

6-)Çok Fazla Efor/Kasların Çok Yorulması

Baldır kaslarına çok fazla yüklenilmesi ve bu kasların haddinden fazla yorulması, baldır bölgesinde ağrı ve kasılma şikayetini doğurabilir. Özellikle sürekli olarak ayakta iş yapan kimselerde bu sebepten bu tarz şikayetlere sık rastlanır. Bundan kaynaklı baldır ağrısı durumunda kişinin bir süre bacaklarını dinlendirmesi ve istirahat etmesi akabinde ağrı kısa sürede ortadan kalkacaktır.

Baldır Ağrısı ve Kasılması Nasıl Geçer?

Şiddetli baldır ağrısı ve kasılması kişinin gündelik hayatını doğrudan etkileyebileceğinden ötürü mutlaka doktorlar tarafından araştırılmalı ve altında yatan sebebe bağlı olarak tedavi yöntemi geliştirilmelidir. Ağrı ve kasılmanın nasıl geçeceği ise bu dertten muzdarip kimseler tarafından fazlaca merak edilmektedir. Baldır ağrısı ve kasılmasının tedavisi için öncelikle altında yatan doğru saptanmalı ardından tedavi yöntemine geçilmelidir.

Baldır ağrısı ve kasılmasının tedavisinde uygulanan başlıca yöntemler şunlardır:

  • Masaj Tedavisi: Sportif veya yorucu aktivitelerin ardından oluşan baldır ağrısı ve kasılmasının dindirilmesi için uygulanabilecek en iyi yöntemlerin başınca masaj tedavisi gelmektedir. Evde kendiniz de uygulayabileceğiniz gibi tercihe bağlı olarak masaj merkezlerinden de bu hizmeti edinebilirsiniz.
  • Fizik Tedavi: Sürekli olarak tekrar eden baldır ağrısı ve kasılma şikayetlerinde uzman hekim kontrolü altında fizik tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. Bu yöntemin uygulanıp uygulanamayacağı tamamen doktor kararı olup, bu tedavi şekli belirlenmeden önce kas ve sinir uçları çeşitli tetkik yöntemleriyle detaylı incelenir.
  • İstirahat ve Dinlenmek: Baldırdaki ağrı ve kasılma şikayeti fazla ayakta kalmak, çok efor sarfetmek gibi basit nedenlerden kaynaklanıyorsa uygulanabilecek en etkili yöntem; bacağın dinlendirilmesi ve kişinin istirahat etmesidir.
  • Daha doğru ve tıbbi bir çözüm için kesinlikle sağlık kuruluşuna gidilmeli ve gerekli teşhis, tetkiklerin ardından kesin tedavi sağlanmalıdır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git