Ayva Reçeli Kaç Dakikada Kaynatılır?

Ayva Reçeli Kaç Dakikada Kaynatılır?
26 Kasım 2018 tarihinde eklendi, 696 kez okundu.

Ayva reçeli kaç dakikada kaynatılır ayva reçelini merak edenlerin en çok merak ettiği konulardan birisidir. Ayva reçeli sofraların en vazgeçilmez yiyeceklerinden birisidir. Günümüzde birçok farklı türde reçel yapmak mümkündür. Bu reçellerin hepsini uygun malzemeleri topladıktan sonra evde kendiniz hazırlayabilirsiniz.

Ayva reçeli de çok sevilen reçel türlerinden birisidir. Ayva reçelini yapabilmek için gerekli malzemeleri hazır edebilir ve sonrasında uygun bir tarif ile kısa sürede çok lezzetli bir ayva reçeli yapabilirsiniz.

Ayva reçeli kaç dakikada kaynatılır, hangi malzemeler gereklidir gibi püf noktalarını öğrenmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Ayva Reçeli Ne Kadar Sürede Pişirilir?

Ayva reçelinin ne kadar pişirilmesi gerektiği merak edilen sorulardan birisidir. Ayva reçeli yaparken şeker katıldıktan sonra kaynatma işlemine geçilmelidir. Burada net bir zaman vermek doğru değildir. Şeker katıldıktan sonra kıvama gelene kadar yavaş yavaş kaynatmak daha sonrasında son işlem olarak ise limon tuzu katılmalı ve bu şekilde 15 saniye daha kaynatıldıktan sonra ocaktan alınmalıdır.

Ayva Reçeli Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ayva reçelinin tam istenilen lezzette ve kıvamda olması için dikkat edilmesi gereken kurallar vardır. Bu kurallar arasında şunlar yer almaktadır:

  • Ayva reçeli yapacak kişilerin reçel yapımına uygun ayvalar seçmesi gereklidir. Çürümüş ve kararmış ayvalar reçel yapımı için uygun bir tercih değildir.
  • Ayvaları güzelce yıkadıktan sonra küp küp doğramalı ve çekirdeklerinden ayırmanız gereklidir. Ayva reçelinin pişirmesi de önemlidir. Şeker katımından sonra kıvam alana kadar limon tuzu katımından sonra ise yalnızca 15 saniye daha kaynatılmalı ve ocaktan alınmalıdır.
  • Ayva reçeli yaparken dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise oluşan köpüklenmelerdir. Oluşan köpüklenmelerin ayva reçeline bir zararı yoktur, isterseniz köpüklenmeleri kaşık ile alabilirsiniz.
  • Reçelin muhafaza edilebilmesi için cam kavanozlar tercih edilmelidir. Reçel sıcakken kavanozları alınmalı ve soğuyana kadar ağzı açık bir şekilde bekletilmelidir.
  • Ayva reçelinin hangi koşullarda muhafaza edileceği de önemli bir diğer konudur. Hazırladığınız ve cam kavanozlara koyduğunuz ayva reçelini en iyi koşullarda muhafaza edebilmek için öncelikle ağzını hava almayacak bir şekilde kapatmalı daha sonrasında ise güneş görmeyen, serin ve kuru bir yerde saklamaya özen gösterin.
  • Ayva reçeli muhafaza edilirken buzdolabında saklamak doğru bir uygulama değildir. Buzdolabında bekletilen ayva reçeli kısa süre içinde şekerlenecektir.
  • Şekerlenmiş ayva reçeli için yapabileceğiniz belli başlı yöntemler bulunur. Şekerlenmiş ayva reçelinin lezzetini ayarlamak için reçeli tencere içine alın ve içine biraz su ekleyin. Daha sonra reçeli su ile birlikte kaynatın ve daha sonra tekrardan kavanozlara yerleştirin. Bu şekilde fazla şeker yok olacaktır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git