Ayak Tabanında Şişme ve Kaşıntı

Ayak Tabanında Şişme ve Kaşıntı
6 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 2.623 kez okundu.

Genel olarak alerjik bir reaksiyon olarak ortaya çıkan kaşıntı, daha başka nedenlere dayalı olarak da bireylerde görülebilmektedir. Kaşıntının ortaya çıktığı bölge ve devam etme süresi, durumun ciddiyeti hakkında bilgi vermesi bakımından son derece önemlidir.

Kaşıntının şişlikle beraber görülmesi, ciddi bir sağlık sorunu olduğu anlamına gelebilir. Özellikle ayak tabanında şişme ve kaşıntının bir arada görülmesi, tek bir sebepten dolayı da görülebilir, farklı iki nedenden de bir arada ortaya çıkabilir.

Ayak Tabanında Şişme ve Kaşıntı Nedenleri Nelerdir?

  • Bağışıklık sisteminde bazı maddelere karşı alerjik reaksiyon ortaya çıkabilmektedir. Daha çok dış etmenler, kimyasal ürünler vs. maddeler dolayısıyla alerjik durumlar meydana gelebilir. Özellikle ciltte kaşıntı, kızarıklık ya da şişkinlik, alerjen bir durumun belirtisi olabilmektedir. Alerjik reaksiyonlar, bazı kişilerde bağışıklık sisteminin bir özelliği olarak ayak tabanında da ortaya çıkabilir.
  • Şişlik ve kaşıntının bir arada ortaya çıkmasında temel nedenlerden bir tanesi böcek ısırıklarıdır. Sivrisinek ısırması ya da arı sokması gibi durumların sonucunda ayak tabanında şişlik ve kaşıntı ortaya çıkabilir. Daha çok yaz aylarında görülen bu durum, kısa süre sonra etkisinin yitirir. Ancak zehirli böceklerin ısırması ya da sokması halinde, uzun süreli şişlik ve kaşıntı görülebilir.
  • Hastalıklar için kullanılan bazı ilaçlar, yüksek dozda alındığında ya da bünyede yan etkilere neden olduğunda, ayak tabanında şişlik ve kaşıntı bir arada görülebilmektedir.
  • Ayaklarda sıkça ortaya çıkan ayak mantarı, ileri seviyelerde ciddi kaşıntı ve şişliklere, ciltte döküntü ve pullanmalara yol açabilmektedir.
  • Egzama türü cilt hastalıkları, ilerlediğinde ya da hassas cilt yapılarında ortaya çıktığında, kaşıntı ve şişliklere yol açabilir. Diğer belirtileri ciltte aşırı kuruluk, pullanma ve kızarıklıktır.
  • Uyuz böceği ısırıkları sonrasında, daha çok gece saatlerinde artış gösteren kaşıntı ve ısırılan bölgede şişlik meydana gelebilmektedir.

Ayak Tabanında Kaşıntı ve Şişlik Tedavisi

Kaşıntıya ve şişliğe neden olan sebepler saptandıktan sonra, tedaviye başlanabilir. Mantar veya egzama türündeki rahatsızlıklardan dolayı ortaya çıkan kaşıntı ve kızarıklıklar ile şişlikler, kremler ve ilaçlarla tedavi edilebilmektedir. Rahatsız edici ve bulaşıcı olan bu tür cilt hastalıkları için mutlaka doktor muayenesi gerekmektedir.

Böcek ısırıklarında, genellikle hangi böceğin bu duruma neden olduğu bilinmediğinden, zehirli olma ihtimaline karşı bazı ilaçlar ya da aşı türü malzemeler hastaya uygulanabilmektedir.

Ayak tabanında kaşıntı ve şişliğin ortadan kaldırılabilmesi için ayak bakımına çok dikkat etmek gerekir. Özellikle naylon içerikli çorapların gün içinde kullanımı, ayakların terlemesini ve bu nedenle de mantar oluşumunu tetikleyecektir. Kullanılan çoraplar pamuklu, giyilen ayakkabılar rahat ve ortopedik olmalıdır.

Ayak tabanında kuruluk nedeniyle ortaya çıkan kaşıntının tedavisi için nemlendirici kremler doktora danışıldıktan sonra kullanılabilir. Özellikle duş sonrasında cildin nemlendirilmesi için yine kremler kullanılabilir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git