Ayak Şişmesi ve Ayakta Oluşan Kırmızı Benekler

Ayak Şişmesi ve Ayakta Oluşan Kırmızı Benekler
27 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 1.270 kez okundu.

Birçok rahatsızlığın belirtileri arasında ayakta şişme ve kırmızı benekler oluşma durumu yer almaktadır. Genellikle dolaşım sisteminde ortaya çıkan problemler daha çok kalp ile ilgili olarak ortaya çıkan aksaklıklar, ayakta şişkinlik ve kırmızı benek oluşmasına yol açabilmektedir. Ayrıca ayakta kaşıntı da zaman zaman ciddi bir sorun haline gelebilmektedir.

Ayak Şişmesi ve Beneklerin Nedenleri Nelerdir?

Ayaklarda şişme, en yaygın şekilde hipertansiyon teşhisi konan kişilerde görülmektedir. Bu rahatsızlık için kullanılan bazı ilaçlar ayaklarda ödem birikmesine ve şişkinlik oluşmasına yol açmaktadır. Genel olarak ayakta şişkinlik ve benek oluşmasındaki sebepler şöyle sıralanabilir:

  • Kontakt dermatit adı verilen bir rahatsızlık sonucunda, ayaklarda hem şişkinlik hem de kırmızı benekler görülmektedir. Bu hastalık, alerjik bir hastalıktır ve genel olarak da alerjen ile temas esildiğinde bu belirtiler ortaya çıkar.
  • Atopik dermatit ismiyle bilinen egzama, deri rahatsızlığı da ayakta şişkinlik ve kırmızı benek oluşmasına neden olabilmektedir. Genellikle bu rahatsızlıkta şişme ve beneklenmenin yanı sıra şiddetli kaşıntı güdüsü de bulunur. Kaşınması nedeniyle enfeksiyonlar bölgeye bulaşabilir, bu durumda acilen ilaç ve antibiyotik tedavisi alınması gerekebilir.
  • Nadir ortaya çıkan ve bu belirtilere sahip olan durumlardan biri de kişinin cilt kanserine yakalanmış olmasıdır.
  • Bazı bölgesel olarak ortaya çıkan enfeksiyonlar da ayak bölgesinde beneklenme, kaşıntı ve şişliğe sebep olabilmektedir.
  • Ayaklara şişme sorunu diyabet hastalarında sıklıkla görülür.
  • Yaz dönemlerinde böcek sokması nedeniyle de ayak şişmesi ve benek oluşumu görülebilmektedir.
  • Ayak bölgesinde enfeksiyonları artıran durumlardan bir tanesi, ayağın gün boyu hava almaksızın ayakkabı içinde beklemesidir. Bununla birlikte ayakkabının kalitesiz malzemeden üretilmesi de bu durumun ortaya çıkmasında tetikleyici bir rol üstlenmektedir.

Ayak Şişmesi ve Beneklerin Tedavisi

Ayaklarda fark edilen şişkinlik ve oluşan kırmızı benekler ile ilgili olarak, bu duruma hangi faktörlerin neden olduğu sorusunun yanıtı oldukça önemlidir. Günümüzde bu tür semptomlar her ne kadar önemsenmese de ayaklarda ağrı, acı hissi, sızı duyma gibi sorunlar daha ileriki süreçte ortaya çıkabilir.

Ayak bölgesinde ortaya çıkan bu benekler daha da artarak bacaklara doğru ilerleme gösterebilir. Genel itibariyle bakıldığında çok ciddi bir sorun olarak görülmeyen ayakta benek oluşması ve ayağın şişmesi, kaşıntıya ve ağrıya neden olabilir. Bu durum genel olarak enfeksiyonel vakalarda karşımıza çıkmaktadır. Şişlikler, kişi tarafından bölgenin kaşınması sonucunda artış gösterebilir. Bu duruma çözüm olarak alternatif tıp seçenekleri de değerlendirilmektedir. Ancak bu yöntemler kullanılmadan önce doktora muhakkak bu konu ile ilgili bilgi verilmelidir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git