Arap Sabunu Nerelerde Kullanılır?

Arap Sabunu Nerelerde Kullanılır?
30 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 838 kez okundu.

Arap sabunu, içeriğinde yer alan doğal özler ile kimyasal maddeleri minimum düzeyde içermesi bakımından temizlik ve kişisel bakım için rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Arap Sabunu ve Kişisel Bakım

Arap sabunu hem oldukça güçlü bir temizleyicidir hem de doğal bir üretim aşamasına sahiptir. Bu bakımdan, saçlarda ve ciltte kullanıma uygundur.

  • Saç Bakımı: Saç temizliği, saç sorunlarının giderilmesi ve saça bakım yapılması için Arap sabunu rahatlıkla kullanılabilmektedir. Bir miktar Arap sabunu sıcak suya eklenir ve macun gibi bir kıvam alması sağlanır. Bu haliyle bir şişeye aktarılan Arap sabunlu su, içine az miktarda da soğuk su eklendikten sonra çalkalanır. Arzu edilirse içine birkaç damla da elma sirkesi eklenebilir. Şişe iyice çalkalandıktan sonra, saçlar için kullanılabilir.
  • Renk Açımı: Arap sabunu aynı zamansa renk açıcı bir özelliğe de sahiptir. Bu bakımdan, saçların bu sabunla düzenli olarak birkaç defa yıkanması, saçların renginin bir iki ton daha açık bir renk almasını sağlayacaktır. Yıkama sırasında kokusu rahatsız edici olabilir, bu nedenle kremli bir şampuanla ikinci yıkama işlemi yapılabilir. Bazı saç tipleri için Arap sabunu kullanımının uygun olmadığının unutulmaması gerekir. Özellikle ön kısımda yer alan kâküller Arap sabunu kullanımı nedeniyle bozulabilmektedir ancak saç şekillendiriciler ile bu sorun ortadan kaldırılabilmektedir.

Arap Sabunu ve Temizlik

Arap sabunu daha çok evlerde temizlik için kullanılmaktadır. Hangi alanlarda nasıl kullanılması gerektiği ile ilgili olarak, aşağıda detaylı bilgilere yer verilmiştir:

  • Halılar, Arap sabunu ile temizlenebilir. İlk olarak halının yüzeyi elektrikli süpürge ile alınır ve ardından ılık suya eklenmiş bir miktar Arap sabunu ile silinir. Daha sonra temiz bir bezle durulama işlemi yapılmalıdır. Bu işlem koltuklar için de rahatlıkla kullanılabilmektedir.
  • Arap sabunu ile parkelerin de çok daha temiz olması sağlanabilir. Hem sağlıklı hem de ekonomik bir malzeme olan Arap sabunu, bir miktar ılık suya eklenir ve içine parlaklık vermesi için biraz da elma sirkesi eklenir. Tercihen mikro fiber bir bez ile parkeler silinir.
  • Arap sabunu, metal yüzeylerde de temizlik için kullanılabilmektedir. Duş başlıkları, musluklar veya kapı kolları, Arap sabunu eklenmiş suyla silinebilir. Lekeli bölgelerin temizliği için Arap sabunu leke üzerine doğrudan uygulanabilir.
  • Klozet ve lavabolar da Arap sabunu ile hem son derece temiz hem de parlak bir hale getirilebilir. Bunun için bir miktar Arap sabunu zemine dökülür ve bir süngerle ovalanır. Ovalama işlemi sonrasında üzerine kaynar su dökülür.
  • Arap sabunu, çamaşır yıkarken de kullanıma uygundur. Çamaşır makinesinde bulunan deterjan kısmına eklenen bir miktar Arap sabunu, özellikle beyazların yıkanması sırasında güzel sonuç alınmasını sağlayacaktır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git