Adet Döneminde Baş Ağrısı Çekiyorum

Adet Döneminde Baş Ağrısı Çekiyorum
14 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 832 kez okundu.

Ergenlik dönemiyle birlikte başlayan adet dönemi kadınların menopoz evresine kadar süren bir evredir. Adet döneminde baş ağrısı çekiyorum şikayeti kadınlar arasında sıklıkla duyulan bir problemdir. Adet döneminde hissedilen baş ağrısı kimi zaman hafif seyredebilirken kimi zamansa dayanılmaz derecede ızdırap verebilmekte ve kişinin gündelik hayatını doğrudan etkileyebilmektedir.

Adet döneminde yaşanan baş ağrısı problemi kişinin kendini psikolojik ve mental açıdan kötü hissetmesine, yaşam kalitesinin düşmesine neden olabilir. Yazımızın devamında regl döneminde baş ağrısı yaşamanın başlıca nedenlerinden ve ardından uygulanabilecek tedavi yöntemlerinden detaylıca bahsedilmektedir.

Adet Döneminde Baş Ağrısı Neden Olur?

Genellikle adet döneminden birkaç gün öncesinde gözlenen baş ağrıları; stres, uyku düzeninin adet sürecinde bozulması, hormonal değişimler ve migren ağrılarının tetiklenmesi gibi pek çok sebepten kaynaklı görülebilir. Bu sebeplerin arasında en sık karşılaşılan ise adet döneminde migren ağrılarının tetiklenmesidir diyebiliriz.

1-)Migren Ağrılarının Tetiklenmesi

Adet döneminde baş ağrısı şikayetinin başlıca nedeni; bu süreçte kadın vücudunda gerçekleşen hormonal değişimlerden dolayı migren ağrılarının tetiklenmesidir. Migren ağrılarının tetiklenmesi ile birlikte baş ağrısı problemi gün yüzüne çıkar.

2-)Psikolojik Etkenler(Stres, Duygusallık, Sinirlilik)

Ayda bir tekrar eden regl dönemi kadınların duygusal ve psikolojik açıdan da zor geçirdikleri bir süreçtir. Bu evrede hormon salınımlarındaki değişimlerden dolayı yaşanan duygusal gerginlikler, sinirlilik ve stres halleri baş ağrısını tetikleyicidir. Adet döneminde stresten ve ruhsal değişimlerden kaynaklanan baş ağrısının önüne geçmek için stresi minimum seviyede tutacak aktivitelerde bulunmakta fayda vardır.

3-)Dengesiz Beslenme Programları

Regl dönemindeki kadınlarda beslenme düzeni istemsiz şekilde bozulabilmektedir. Kadınların bu süreçte sık sık tatlı yeme isteğiyle birlikte dengesiz ve düzensiz beslenme durumları baş gösterir. Düzensiz beslenme durumuysa kişide baş ağrısı gibi fizyolojik sonuçlara yol açabilir.

4-)Östrojen Seviyesinde Düşüş

Kadınlarda adet dönemi gibi döngülerin düzen içerisinde işlemesini sağlayan hormon, östrojen olarak bilinmektedir. Östrojen hormonu seviyesinde oluşabilecek düşüş, kadında baş ağrısı sorununa yol açabilir.

Adet Döneminde Yaşanan Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Regl döneminde baş ağrısı şikayetinin önüne kesin ve kalıcı şekilde geçebilmek için ilk olarak altında yatan nedeni tespit etmekte yarar vardır. Eğer uykusuzluktan kaynaklıysa uyku probleminin çözülmesi, eğer hormon seviyesindeki bozukluklar mevcutsa hormon salınımlarının düzenlenmesi adına tedavilerin uygulanması gerekmektedir.

Her ne kadar bu dönemde yaşanan baş ağrısı şikayetinin tedavi yöntemleri spesifik şekilde değişiklik gösterebilse de, belirli başlı uygulanabilecek yöntemlerle de ağrıları azaltmak mümkündür. Bu yöntemlerden aşağıda bahsedilmektedir:

  • Masaj Uygulaması: Baş ağrısını geçirmenin daha doğrusu dindirmenin etkili yollarından biri masaj uygulamasıdır. Alın bölgesine doğru uygulanan hafif hareketlerle ağrılar bir nebze de olsa azaltılabilir.
  • Ağrı Kesici Kullanımı: Doktor gözetiminde baş ağrısını geçirici ağrısı kesici ilaçlarla tedavi sağlanabilir. Fakat bahsettiğimiz gibi ilaç kullanımının kesinlikle doktor tavsiyesi üstüne alınması gerekmektedir. Bilinçsizce ilaç kullanımı çok daha ciddi sağılık sorunlarını beraberinde getirebilir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git