Açılmış Şarap Bozulur mu?

Açılmış Şarap Bozulur mu?
12 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 2.253 kez okundu.

Özellikle romantik yemeklerin ilk akla gelen içkisi şarap, üzümün mayalanması ile ortaya çıkmıştır. Yapılan araştırmalara göre ise haftada 1-2 kadeh şarap içmek özellikle kalp-damar rahatsızlıklarına iyi geldiğini belirtilmektedir. Fakat her içecek ve gıdada olduğu gibi şarabında tüketilme süresi vardır ve bozulabilir. Yani yıllardır duyduğumuz “şarap yıllandıkça tadı daha da güzelleşir” cümlesi maalesef şarap çeşitlerine göre değişkenlik göstermektedir. Her aldığınız şarabı saklamanız sağlığınız açısından da tehlikeli durumlara yol açabileceği gibi muhafaza koşullarına göre saklamış olsanız dahi, onu içmek istediğiniz zaman gözle görülür bir biçimde bozulduğunu anlayabilirsiniz.

Şarap, fiyatına ve buna bağlı olarak kalitesine göre, özüne göre yapılış şekline göre farklılıklar göstermektedir. Biraz önce bahsettiğimiz gibi tabii ki marketten aldığınız herhangi bir şarabı uzun yıllar saklamanız direkt olarak bozulmasına sebep olacaktır. Ama eğer onu birkaç gün sonra tekrar içmek üzere saklamak istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken birkaç nokta vardır. O noktalara yazımızın devamında bahsediyoruz.

Açılmış Şarabı Muhafaza Etme Yolları Nelerdir?

 • Açık şarabı muhafaza edebilmek adına yapmanız gereken öncelikli müdahale, şişenin ağzını kapatmak olmalıdır.
 • Ağzı kapalı şarabınızı kesinlikle buzdolabına koymamalısınız. Buzdolabı şarabın bulunması gereken ortamdan daha soğuk olacağı için bu şarabınızı korumaktan ziyade bozulmasına yardımcı olacaktır.
 • Şarabınızı saklayacağınız alan nemli olmamalıdır. Ertesi gün kullanımında bile şarabın tadında değişikliklere sebep olabilmektedir.
 • Şarabınızı muhafaza ederken güneş ışığına maruz kalmamalıdır.

Kapalı Şarabı Muhafaza Etme Yolları Nelerdir?

 • Öncelikle şarabın bozulmasının en önemli sebebi hava ile temas etmesidir. Biraz önce de belirttiğimiz gibi kesinlikle hava ile temas etmemelidir.
 • İkinci önemli nokta ise, şarabınız yatık halde saklanmalıdır. Şarabın yatık olması, mantarın alt kısmının ıslanmasına ve böylelikle şarap mantarının kuruyup kırılması önlenmiş olur.
 • Buzdolabında saklanabilir fakat bu şarabınızın kalitesine ve çeşidine göre değişiklik göstermektedir.
 • Şaraplar çok hassas içkilerdir. Etkilenebilecekleri çok neden vardır. Örnek vermek gerekirse; ışık, ısı gibi. Eğer şarabınızı saklayabileceğiniz kiler gibi karanlık, sıcaklığı normal bir alanınız yok ise babalarımızın yaptığı gibi kıyafet dolaplarınızın arkalarında da saklayabilirsiniz. Alternatif olarak şarabı saklayabileceğiniz özel dolaplar olduğu gibi komidin gibi bir dolabınız var ise onu da evin ışık almayan ve karanlık sayılabilecek bir noktasına yerleştirdiğinizde yine şaraplarınızı içinde muhafaza edebilirsiniz.

Şarabı Yıllandırmak İçin Yapılabilecekler

Öncelikle tekrar belirtmekte fayda vardır; her şarap yıllandırılamaz. Yıllandırmak için tercih ettiğiniz şarabı, şarabı alacağınız yere danışmanızda fayda vardır. Bunun dışında aslında yukarıda belirttiğim gibi bir ortamda saklanması lazımdır.

 • Yatık vaziyette olmak üzere,
 • Güneş ışığı almayan hatta karanlıkta,
 • Çok sıcak ya da çok soğuk olmayan,
 • Sesin çok olduğu ortamlar haricinde eğer yıllanabilir bir şarap ise rahatlıkla uzun yıllar saklayabilirsiniz.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git